top of page

Avrupa Koalisyonu, Güneş Enerjisi Üreticilerine Destek Çağrısı Yapıyor

Avrupa Güneş Enerjisi Stratejisinin Geleceği: Sürdürülebilirlik ve Rekabetçilik için Yol Haritası

Güneş Enerjisi
Güneş Enerjisi

Solar Industry Regions Europe (SIRE) tarafından hazırlanan bir pozisyon belgesinde, Avrupa'nın güneş enerjisi piyasasının korunmasıyla enerji dönüşümünün piyasa hedeflerine ulaşması arasında denge kurulması gerektiği vurgulanıyor. SIRE, Avusturya, Çekya, Fransa, Almanya ve İtalya gibi yedi Avrupa bölgesini kapsayan bir ağ olarak, Avrupa Birliği'nin Avrupagüneş enerjisi üreticilerini desteklemek için hızlı bir şekilde adım atması gerektiğini belirttiği yeni bir rapor yayınladı.


SIRE'nin son pozisyon belgesinde, "son trendlerin sektörün yaşayabilirliğini tehdit etmeye devam eden önemli zorlukları vurguladığı" ifade edildi. SIRE, Avrupa Birliği'nin Çin yapımı güneş enerjisi panellerine olan %95'ten fazla ithalat bağımlılığının, "ekonomik güvenlik riskleri oluşturduğunu ve AB'nin güneş enerjisi kapasitesini artırma planlarını baltaladığını" belirtti. Grup, son aylarda düşük fiyatlı Çin güneş panellerinin piyasaya akışıyla birlikte, "rekabeti bozduğunu ve piyasa baskılarını artırdığını" dile getirdi. Bu durumun sonucunda birçok Avrupalı güneş enerjisi üreticisinin üretiminin durduğunu ve bazılarının kapandığını ifade etti. İthal güneş panellerindeki fazla arzın fiyatları üretim maliyetlerinin altına çektiğini ve Avrupalı üreticilerin sürdürülebilirliğini tehlikeye attığını söyledi.


SIRE, zorla çalıştırılan güneş enerjisi ürünlerinin yasaklanmasını önermektedir. Aynı zamanda Avrupa Birliği'ni, kullanılmayan güneş enerjisi panellerini Avrupa depolarından satın alarak ve fonları güneş enerjisi panelleri tedarik etmek gibi kısa vadeli destek amaçları için kullanarak teşvik etmektedir. Raporda, güneş enerjisinin kısa vadede hızla benimsenmesi, stratejik stokların oluşturulması ve hammadde ile bileşen ithalatının çeşitlendirilmesi gerektiği belirtiliyor. Uzun vadeli hedefler arasında ise güneş paneli geri dönüşümüne ve çalışanların becerilerinin geliştirilmesine daha fazla önem verilmesi ve bu amaçla finansman sağlanması yer alıyor.


SIRE, son raporunda Net Sıfır Endüstri Yasası'nın, orta ve uzun vadede güneş panellerinin rekabetçiliğini artırmada kritik bir rol oynayacağını dile getiriyor. Grup, Endülüs, Karintiya, Liberec, Saksonya, Saksonya-Anhalt, Sicilya ve Grand Est bölgesi temsilcilerinden oluşuyor. Bu çağrılar, geçtiğimiz yıl Avrupa Güneş Enerjisi Üretim Konseyi tarafından dile getirilen endişeleri takip ediyor. Ayrıca, Ocak ayında güneş enerjisi için Avrupa Teknoloji ve İnovasyon Platformu, Avrupa güneş enerjisi üretimine ilişkin bir beyaz kitabı güncelledi.


Comments


bottom of page