top of page

Almanya Pazarındaki Son Durum

Güncelleme tarihi: 8 Şub

Selfmade Energy Tedarik Platformu

Selfmade Energy tedarik platformunun Genel Müdürü Tim Rosengart, bu yılın rekor bir başlangıç yapmasına rağmen, kurulum şirketlerinin yeniden sipariş aradığını belirtti. Veriler, fotovoltaik sistemlerin fiyatlarındaki baskıyı ve bileşen fiyatlarındaki düşüşü gösteriyor.

Rosengart'a göre, talep Ağustos ve Eylül'deki güçlü dönemden sonra Ekim ayında büyük ölçüde düştü. Bu durum, platformlarından ziyade, özellikle küçük şirketlerde siparişlerin azaldığı kurulum şirketlerinde de görülüyor. Google reklamlarında yaşanan fiyat artışı, doğal talepteki düşüşü somutlaştıran bir gösterge olarak öne çıkıyor.Almanya Bölgesel Mesken GES Kurulum Maliyeti
Almanya Bölgesel Mesken GES Kurulum Maliyeti


Google reklamlarının trafik üzerindeki etkisi ne kadar önemli?

Rosengart'a göre, Selfmade Energy için trafik nispeten önemli değil çünkü kullanıcılarının çoğu platformlarında değil, web sitelerindeki bilgi gönderileri veya Verivox, preisvergleich.de ve Finanztip gibi işbirlikleri aracılığıyla bilgi ediniyor. Google reklamlarının yükselmesi, daha az maliyetle aynı miktarda sipariş almak için şirketlerin daha fazla harcama yapmak zorunda kaldığına işaret ediyor.


Bu durum sizi şaşırtıyor mu?

Rosengart, geçen yılın piyasa koşullarının bugünküne benzer bir sorun olmadığını ve herkesin 2022'nin iyi olmasını beklerken şimdi 2023'ten umutlu olduğunu belirtiyor. Bu yıl tedarik ve maliyet sorunları ortaya çıktı. Geçen yılki satın alma baskısı artık aynı değil. Faiz oranları yükseldi ve enflasyon arttı, bu da alternatif yatırım fırsatlarına yönelmeyi teşvik ediyor.

Alman Gençleştirme Bankası'nın "Şarj Duvarı Kutulu Fotovoltaik Sistem" (KfW 442) sübvansiyon fonları bir günde tükenmiş durumda ve gelecek yıl yeni bir tur başlayacak.


Bu fonların piyasada nasıl bir etkisi var?

Rosengart, bu durumun yıkıcı olduğunu ve politika yapma sürecinde bu tür hızlı değişikliklerin nasıl yapılabileceğine şaşırdığını ifade ediyor. Beklenmedik bir biçimde fonların tükenmesi, talebin kış aylarında güneş enerjisi sistemlerine olan ilgiyi azalttığını gösteriyor. Müşterilerin siparişlerini iptal etme durumlarıyla karşılaşıldığını belirtiyor.
Komentáře


bottom of page