top of page

Aiko Solar Güneş Panelleriyle Yeni Dünya Rekoru Verimliliği

Çinli üretici, ABC güneş panellerini TÜV SÜD onayıyla %25,15 dönüşüm verimliliğine taşıdı.

Güneş Paneli
Güneş Paneli

Aiko Solar, ABC modülleri için %25,15 dönüşüm verimliliği başarısını duyurdu. Şirket, bu başarıyı Almanya'nın saygın sertifikasyon kuruluşu TÜV SÜD'den alınacak aynı test ve sertifikayla doğrulamayı amaçlamaktadır. Bu, sektörde daha önce kaydedilen en yüksek verimlilik olan %24,27'yi aşan önemli bir gelişmedir. Aiko Solar, tüm arka temaslı (ABC) güneş panelleri için güneş modülü verimliliğinde yeni bir dünya rekoru kırdığını açıkladı. Bu paneller, %25,15 dönüşüm verimliliği elde etmiştir. Alman bağımsız test ve sertifikasyon firması TÜV SÜD, Aiko'nun bu iddiasını test etmiş ve onaylamıştır.


Aiko, ABC güneş panelleri için kendi rekoru olan %24,27'lik en yüksek verimliliği aşarak, Mayıs 2023'te duyurduğu %24'lük teslimat verimliliğini geride bıraktı. Çinli üretici, bu tarihten itibaren TaiyangNews En İyi Güneş Modülleri Listesi'nde lider konumunu koruyor (Seviyesinin Kırılması). Aiko, WeChat kanalında yaptığı duyuruda, %25.15 verimliliğe sahip bu güneş panellerinin verimlilik artışı veya ticari kullanılabilirlik hakkında spesifik bilgi vermemektedir.

Ancak, şu ifadeyle belirtilmiştir: "BC rotası da dahil olmak üzere küresel kristal silikon güneş enerjisinin verimliliği ilk kez %25'i aşarak, fotovoltaik dönüşüm verimliliğinin zirvesine tırmanışındaki en son kilometre taşını temsil ediyor." Son günlerde, Aiko ile yaşanan patent anlaşmazlığıyla gündeme gelen Singapurlu Maxeon Solar Technologies, IBC güneş panellerinin %24,1 verimlilikle kurulduğunu açıkladı. Güneş enerjisi sektöründeki bu rekabet ve gelişmeler, şirketler arasında daha yüksek verimlilik hedefleriyle birlikte sektöre olan katkıyı artırmaktadır.Comments


bottom of page