top of page

Agro Solar Europe Tarımsal Güneş Enerjisi Sistemi Kuruyor

Güneş Enerjili Tarımda Devrim: AgroSolar Europe ve FibR İşbirliği

Güneş Enerjisi
Güneş Enerjisi

Agro Solar Europe, geliştirme çalışmalarında keten, karbon ve ahşap lifleri gibi hammaddelere odaklanıyor. Altyapılar, çelikten yüzde 90'a kadar daha hafif olabilir. Yeni sistemlerin FibR ile işbirliği içinde 2026'dan itibaren seri üretimi gerçekleştirilecek.Tarımsal güneş enerjisi sistemleri halihazırda mevcut alanların ikili kullanımını mümkün kılmaktadır. Ancak Agro Solar Europe GmbH sistemleri daha da sürdürülebilir kılmak istiyor ve bu nedenle alt yapı için hafif ve yenilenebilir hammaddelere odaklanıyor. Geçen yıl, teknoloji ortağı FibR GmbH ile organik malzemeler kullanan yenilikçi bir hafif yapı yöntemi denendi. Bunun sonucunda, bu yıldan itibaren sahada inşa edilecek olan ilk "AgroSolar.FibR" prototipleri ortaya çıktı.


Yenilikçi alt yapının seri üretiminin 2026 yılından itibaren yapılması planlanıyor.Şirketler, çelik yerine karbon, keten, ahşap lifleri ve diğer yenilenebilir hammaddelere güveniyor. Agro Solar Europe'un belirttiği gibi, bu malzemeler özellikle güçlü bir şekilde işleniyor. Yeni yapılar, ağaç benzeri bir görünüm sergileyerek manzaraya mükemmel bir şekilde uyum sağlıyor. Organik malzemelerin hafif yapısı, yüksek taşıma kapasitesi sağlamanın yanı sıra doğal malzemelerin kullanımını da yüzde 90'a kadar azaltıyor. Sürdürülebilir altyapılar, çelik yapılarına kıyasla yüzde 90'a kadar daha hafif olmalarıyla da dikkat çekiyor.


Agro Solar Europe, peyzaj entegrasyonunun agrivoltaik sistemlerin toplum tarafından daha fazla kabul görmesini sağlayacağına inanıyor. Agro Solar Europe Genel Müdürü Markus Haastert, "Gelecekte güneş enerjisi kullanarak yetiştirdiğimiz materyallerden agrivoltaik sistemler üretebileceğiz," diyor. "Böylece Almanya'da değer yaratımını artırırken, diğer pazarlara olan bağımlılığı da en aza indiriyoruz." Teknoloji ortağı FibR, geliştirme sonuçlarından oldukça memnun. "Kaynakları verimli kullanan hafif yapı yöntemimizle, son derece geniş açıklıklı ve yüksek yük taşıma kapasiteli destek yapıları üretebiliyoruz. AgroSolar Europe ile birlikte çalışarak, tarım için güneş enerjisiyle sürdürülebilir ve etkili çözümler sağlamak için bu teknolojiyi en üst düzeyde kullanabiliriz," diyor. Aynı zamanda Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü KIT'de Dijital Tasarım ve Fabrikasyon Profesörü olan kurucu Moritz Dörstelmann, bu işbirliğinin gelecekteki potansiyelini vurguluyor.


Comments


bottom of page