top of page

ABD ve İskoçya, Foça'da GES Kurulumu İçin Harekete Geçiyor

Türkiye ve ABD'de faaliyet gösteren uluslararası bir şirket, Foça'daki Biyogaz Santralinin Yanına Güneş Enerjisi Santrali Kurmak İçin Adım Attı.

İzmir GES
İzmir GES

İzmir'in Foça ilçesindeki biyogaz enerji santralinin sahibi olan Energrom Enerji, 1/5000 ölçekli nazım imar planında değişiklik talebinde bulundu. Bu değişiklik, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından onaylanarak askıya çıkarıldı. Askıya çıkan yeni planla birlikte, Ilıpınar Mahallesi'nde bulunan 762 numaralı parselden biyogaz enerji santraline ek olarak güneş enerjisi santrali kurulumu da mümkün hale geldi. Plan notlarına güneş enerjisi santrali ile ilgili eklemeler yapıldı.


Plan açıklama raporunda şu ifadelere yer verildi: "İzmir ili, Foça ilçesi, Ilıpınar Mahallesi, 762 numaralı parselde faaliyet gösteren Energrom AŞ. Biyogaz Üretim Tesisi'ne, mevcut tesise ilave olarak Güneş Enerjisi Üretimi için ilave yapmak istemektedir. Bu amaçla, yürürlükte olan yasa ve yönetmelikler çerçevesinde Güneş Enerjisi Üretimi için gerekli başvurular ve izinler alınmış olup, mevcut onaylı 1/5000 nazım imar planı notlarına sadece plan notu ilave edilmektedir." Projeyle ilgili Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecinin önümüzdeki günlerde başlatılması planlanmaktadır.


Energrom Enerji, Moots Investment (ABD) ve Türkiye'de faaliyet gösteren uluslararası taahhüt firmalarının ortaklığıyla kurulmuş bir şirkettir. İstanbul merkezli olan şirketin kurucuları arasında Bülent Özdemir, Mehmet Seza Kornoşor ve Emre Şapçı gibi isimler bulunmaktadır. Energrom Enerji, biyogaz enerji santralleriyle birlikte İskoçya merkezli bir gıda şirketiyle de iş birliği yapmaktadır.Commenti


bottom of page