top of page

AB, Çin Menşeli Güneş Panellerine Karşı Güneş Enerjisi Tedbirleri Aldı

Avrupa'daki güneş paneli üreticileri, kar etmekte zorlanıyor ve Çin'i haksız ticaret uygulamalarıyla suçluyorlar. Avrupa Komisyonu, öncelikli olarak iklim hedeflerine ve yenilenebilir enerji kullanımına odaklanıyor. SolarPower Europe, yerel endüstriye acil destek çağrısında bulunuyor.

Avrupa Komisyonu'nun Finansal İstikrar, Finansal Hizmetler ve Sermaye Piyasaları Birliği'nden sorumlu Üyesi Mairead McGuinness, Avrupa Parlamentosu'na yaptığı konuşmada, fotovoltaik ekipman fiyatlarının %40'tan fazla düşmesine neden olan "ithalatın artışını" kabul etti. Bu durum vatandaşlar ve kurulumcular için faydalı olsa da, Avrupa Birliği içindeki üreticiler için açıkça bir zorluk oluşturuyor.


Yerel endüstri, Çin'den gelen güneş panelleri ithalatının kendi varlıklarını tehlikeye attığını defalarca vurguladı. Ancak McGuinness, damping önlemlerini reddetti ve bunların sadece genel birliğin çıkarlarına uygun olduğunda uygulanması gerektiğini, ticaret önlemlerinin enerji dönüşüm hedefleri ve özellikle güneş enerjisi hedefleriyle denge içinde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Ona göre Avrupa Birliği'nin uygun fiyatlı fotovoltaik panellere erişimi korunmalıdır.


McGuinness, Çin'e olan bağımlılığın artabileceğini kabul etti. AB'de kurulan güneş panellerinin %97'sinden fazlası ithal ediliyor ve büyük çoğunluğu Çin'den geliyor.

Ancak, Avrupa Komisyonu, zorla çalıştırılan işgücüyle üretilen ekipmanlara yönelik bir yasağın üzerinde çalışıyor. Beklenen Net-Sıfır Sanayi Kanunu üzerinde, Avrupa Birliği yasama organlarının üye ülkelerle anlaşmaya yaklaştığı bildirildi ve yerel üretim için %30'un üzerinde bir kota konulabilir. Ayrıca, önerilen yasama, pazarda hakimiyetini kötüye kullanan ihracatçılara cezalar içeriyor.


Güneş Enerjisi
Güneş Enerjisi

İthalat kısıtlamalarının güneş enerjisi kurulumunu önemli ölçüde azaltabileceği belirtiliyor. Avrupa Güneş Üretim Konseyi (ESMC), AB'nin yurtdışından gelen fotovoltaik panellerin stoklarının aşırı olduğunu ve bu fazın 70 GW ile 85 GW arasında olduğunu tahmin ediyor.

ESMC, Çin üreticilerinin modülleri maliyetlerinin altında sattığını iddia ediyor ve yerel panellerin satışını ve alımını destekleyecek özel bir fon kurulmasını talep ediyor.

Bu görüş, SolarPower Europe'un çağrılarıyla uyumlu. SolarPower Europe, AB'nin ihaleler ve açık artırmalar için çevresel ve sosyal standartları uygulamasını öneriyor.


SolarPower Europe CEO'su Walburga Hemetsberger, "Avrupa güneş paneli üreticileri, 2022 Mayıs'ına kıyasla farklı bir durumda. Üreticiler iflas ediyor. Daha fazla destek ve desteklere daha iyi erişim kritik öneme sahip. Geçmiş, ticaret savunma önlemlerinin güneş üretimini geri getirmediğini ve güneş kurulumlarında derin düşüşlerle aynı döneme denk geldiğini gösteriyor. Modellemelerimize göre, bu tür koruma önlemleri, bu yıl güneş kurulumlarında %30'dan fazla bir düşüşe neden olabilir ve gelecek yıllarda kurulumu yarıya indirebilir" dedi.


Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi, Çin'de güneş paneli üretiminin maliyetinin Avrupa'dan %35 daha düşük olduğunu tespit etti. Diğer yandan, Enel, Sicilya'daki Catania'daki 3Sun güneş paneli fabrikasının genişlemesi için 560 milyon avroluk finansman paketini güvence altına aldı. Avrupa Yatırım Bankası ve UniCredit öncülüğünde bir grup İtalyan bankası tarafından verilen kredilere AB ve hükümet desteği eşlik ediyor. EIB'nin bu yıl daha fazla destek sağlama olasılığı bulunuyor. Ayrıca, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Enel Green Power'ın projesi için Ulusal İyileştirme ve Dayanıklılık Planı'ndan (NRRP) 90 milyon avro alacağını açıkladı. Tesisin yıl sonunda tamamlanması ve yıllık kapasitenin 3 GW'a ulaşması hedefleniyor.


Comments


bottom of page