top of page

940 MW'lık Güneş Enerjisi Portföyü Tamamlanıyor

Yunanistan'da PPC ve RWE'den Dev Güneş Enerjisi Projeleri

Güneş Enerjisi
Güneş Enerjisi

Yunanistan'ın Public Power Corp. (PPC) ve Alman RWE, Yunanistan'da 450 MW kapasiteli bir başka fotovoltaik proje için nihai yatırım kararını verdi. Orycheio Dei Amynteo tesisi, iki şirketin Kuzey Yunanistan'da geliştirmekte olduğu 940 MW'lık Amynteo güneş enerjisi portföyünün üçüncü ve son kümesini oluşturuyor. Toplam 490 MW kapasiteli sekiz büyük ölçekli güneş enerjisi projesinden oluşan 1. ve 2. kümelerin inşaatı halihazırda devam ediyor. PPC'den yapılan basın açıklamasına göre bu santrallerin bu yıl şebekeye bağlanması bekleniyor.


Nihai yatırım kararının ardından Orycheio Dei Amynteo şimdi inşaat aşamasına giriyor. Çalışmaların önümüzdeki aylarda başlaması ve 2025 yılı sonuna kadar işletmeye alınması planlanıyor. PPC, tesisin Yunanistan'ın Batı Makedonya bölgesindeki eski Amynteo açık ocak linyit madeni sınırları içinde yer alacağını söyledi. Güneş enerjisi santrali eski bir kömür madeninde inşa edilecek.


Yatırım 255.4 milyon Avro değerinde olup 127.7 milyon Avro'su Yunanistan için Kurtarma ve Dayanıklılık Kolaylığı (RRF) planı aracılığıyla Avrupa Birliği'nden gelmektedir. Geri kalan tutar, Yunanistan'ın Alpha Bank, Eurobank ve National Bank of Greece'den sağlanan 76,6 milyon Avro tutarındaki kredinin yanı sıra 51,1 milyon Avro tutarındaki özkaynakları da içermektedir.

 

RWE Renewables Europe and Australia, Meton Energy adlı ortak girişimin %51 hissesine sahipken, PPC kalan %49'luk hisseyi elinde bulunduruyor. Meton Energy, yeni güneş enerjisi santrali tarafından üretilen yeşil elektriği satın alacak olan PPC ve RWE Supply & Trading ile 10 yıllık ikili enerji satın alma anlaşmaları (PPA) imzaladı. PPC 550 MW Phoibe güneş enerjisi kompleksi için finansman sağladı. PPC kısa bir süre önce Yunanistan'ın Batı Makedonya bölgesindeki eski bir linyit madeni sahasında inşa edilecek olan Phoibe adlı 550 MW'lık bir güneş enerjisi kompleksi için 294,4 milyon Euro'luk bir finansman anlaşması imzaladı. Phoibe projesinin toplam maliyetinin 368 milyon Avro olacağı tahmin ediliyor.

 

Renewables Now tarafından hazırlanan bir rapora göre, inşasının 2025 yılında tamamlanması beklenen güneş enerjisi kompleksinin yılda yaklaşık 1 TWh elektrik üretmesi bekleniyor; bu da yerel elektrik üretiminin neredeyse %2,5'ine eşit ve 200.000 eve yetecek bir miktardadır.Comments


bottom of page