top of page

150 MW'lık Güneş Enerjisi Anlaşması İmzalandı

Güncelleme tarihi: 16 Şub

First Solar, Inc., Cleantech Solar ile 15 yıl süreli bir Kapalı Devre Güç Satın Alma Anlaşması (PPA) imzaladı. Cleantech Solar, Hindistan ve Güneydoğu Asya genelinde yenilenebilir enerji çözümleri sunan öncü bir sağlayıcıdır. Anlaşma şartlarına göre Cleantech Solar, Tamil Nadu, Hindistan'da 150 MW fotovoltaik (PV) güneş ve 16.8 MW rüzgar enerjisi üretecek varlıkların kurulumunu üstlenmiştir. Bu, First Solar, Inc. tarafından sahip olunan 3.3 GW'lık bir tesise yaklaşık 7.3 gigavatsaat (GWh) temiz elektrik sağlamak üzere olacaktır. Bu PPA, Hindistan'daki en büyük eyalet içi Güç Satın Alma Anlaşmalarından biri olması bekleniyor.

2024'ün üçüncü çeyreğinde devreye alınması planlanan bu varlıklar, tesisin beklenen elektrik ihtiyaçlarının yüzde 70'ine kadarını karşılayacak. Ayrıca PPA'nın ömrü boyunca yaklaşık 7,000 kiloton CO2 emisyonunu azaltacak. Cleantech Solar ayrıca 150 MW'lık gelişmiş, Hindistan yapımı Seri 7 ince film güneş panellerini First Solar'dan temin edecek ve bunları güneş PV'lerini beslemek için kullanacaktır. Bu modüllerin teslimatı 2024'ün ilk yarısında planlanmıştır.


First Solar & Cleantech Solar
First Solar & Cleantech Solar

Tamil Nadu'daki First Solar tesisi, önemli su stresi ile karakterize edilen bir bölgede bulunan dünyanın ilk net-sıfır su çekme özellikli güneş üretim tesisi olarak tanındığı belirtiliyor. Tesisi, yerel su kaynakları üzerindeki etkisini en aza indirmek için sadece belediye arıtma tesisinden elde edilen ters osmoz suyunu kullanarak tasarlanmıştır, bu da sıfır atıksu deşarjını garanti altına almaktadır. Tesiste ayrıca Hindistan'ın ilk fotovoltaik (PV) güneş geri dönüşüm tesisi bulunmaktadır. First Solar, yüksek değerli güneş geri dönüşümünde öncü olmuş, yeni modüllere entegre edilmek üzere bir döngüsel yarı iletken kurtarma sürecini tanıtan bir inovatif yaklaşım sunmuştur.


First Solar, India'nın Başkan Yardımcısı ve İcra Direktörü Sujoy Ghosh, "Tamil Nadu'daki yeni üretim tesisi, sadece Hindistan'da değil, küresel olarak sorumlu ve sürdürülebilir bir şekilde entegre güneş üretimi konusunda yüksek bir ölçüt belirliyor" dedi. "Operasyonlarımızı temiz, yenilenebilir üretilen elektrikle güçlendirmek, zaten endüstrinin en düşük olan çevresel etkimizi daha da azaltmaya çalışıyoruz."


"Stratejik bir ortaklık olan First Solar ile işbirliğimizi duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu işbirliği, sadece First Solar'ın Hindistan'daki öncü üretim tesisini güçlendirmekle kalmıyor, aynı zamanda ileri düzey, ultra düşük karbonlu ince film güneş panellerini solar varlıklarımızı harekete geçirmek için kullanma olanağını içeriyor" diyerek ekledi Cleantech Solar CEO'su Sachin Jain. "Cleantech, özellikle Rüzgar ve Güneş alanında Tamil Nadu'da önemli bir varlığa sahip. Bölgedeki son teknoloji solar ve rüzgar enerjisi parklarımız, First Solar dahil değerli müşterilerimize temiz ve maliyet rekabetçi enerji sağlamada kilit bir rol oynuyor. Bu işbirliği, enerji kaynaklarını çeşitlendirmek, yenilenebilir enerjiyi operasyonlarına entegre etmek ve güç arzlarında daha yüksek bir dereceye ulaşmak için ortaklarımızın çabalarını desteklemektedir. Bu ortaklık, sürdürülebilir enerji çözümlerini ilerletme taahhüdümüzü yansıtmaktadır ve yenilenebilir enerji manzarasında önemli bir oyuncu olarak konumumuzu pekiştirmektedir. First Solar ile karşılıklı yararlı bir ilişki için sabırsızlanıyoruz."


Comments


bottom of page