top of page

ABD'nin, Çin'in Güneş Enerjisi Üstünlüğüne Karşı Şansı Var mı?

Güncelleme tarihi: 18 Oca

ABD güneş panellerini 1950'lerde icat etti ancak Çin, küresel pazarlarda bu teknolojiye hakim olmaya başladı. WSJ, ABD'nin güneş enerjisi sektöründeki öncü rolünü geri alıp alamayacağını inceliyor.


SHA HUA- WSJ Muhabiri
SHA HUA- WSJ Muhabiri

SHA HUA

İlk güneş panelleri 1954 yılında Amerika'da icat edildi, ancak bu teknolojiden en iyi şekilde yararlanan ülke Çin oldu. Çin, güneş panellerinin potansiyelini fark eden ilk ülkelerden biriydi. Çin aslında bunu aldı ve gerçekten büyük ölçekte ticarileştirdi. Şu anda Çin, küresel güneş paneli tedarik zincirinin %80'inden fazlasını kontrol ediyor. Amerika Birleşik Devletleri ise güneş paneli üretimi için gerekli bileşenlerin neredeyse hiçbirini üretmiyor. Dolayısıyla ABD, güneş paneli üretiminde Çin ile etkin bir şekilde rekabet edebilmek için tedarik zincirini temelde sıfırdan oluşturmaya öncelik veriyor. Bugün ABD, Çin'in sahip olduğu güneş enerjisi kapasitesinin yarısından daha azına sahip ve ABD'de kurulan güneş panellerinin neredeyse beşte dördü Çinli şirketlere ait. Güneş paneli üretimi söz konusu olduğunda Çin'in bu kadar önde olmasının nedeni, tüm küresel tedarik zincirine hakim olmalarıdır. Çünkü Çin son yıllarda güneş paneli üretimine ABD ve AB'nin toplamından neredeyse 10 kat daha fazla harcama yaptı. Ve dünyanın en büyük 10 güneş enerjisi üreticisinden yedisi Çinli, sadece biri Amerikalı. Bu keskin fark, her ülkenin enerji karışımında da kendini gösteriyor. EIA'ya göre, güneş enerjisi Çin'in toplam elektrik üretim kapasitesinin %12'sini oluştururken, ABD'nin toplam elektrik üretim kapasitesinin yalnızca %3,4'ünü oluşturuyor.


STATISTA
STATISTA


SCOTT SKLAR- THE STELLA GRUP Başkanı
SCOTT SKLAR- THE STELLA GRUP Başkanı

SCOTT SKLAR

Gerçekten de bu fikir, onların sadece Ay'a gitmeyi ve büyük düşünmeyi amaçladığıydı ve bu, büyük etkilere sahipti ve açıkçası, dünyanın geri kalanını temiz enerjiyi gerçek bir seçenek olarak, oyuncağın ötesinde bir şey olarak içine çekti.


SHA HUA

Ancak, ABD'nin avantajlı olduğu önemli bir alan, güneş enerjisi üretimi için kullanılan temel mineral olan silika kumudur. ABD, bu mineralin yaklaşık 470 milyon dolar değerinde ihracatını yapmaktadır ve Çin, silika kumunu dünyanın en büyük ithalatçısı olarak, çoğunlukla ABD, Avustralya ve Endonezya'dan ithal etmektedir. Bir panel yapmak için silika kumu saflaştırılarak arıtılmış silikon oluşturulmalıdır, bu silikon kütükler haline getirilir ve ince dilimlere kesilir. Dilimlenen dilimler hücrelere kesilir ve panel üreticileri daha sonra hücreleri bir çerçeve içinde birleştirir ve bir modül veya panel oluşturmak için devre ekler. Ancak ABD, hammaddelere sahip olmasına rağmen, güneş paneli üretimi için kullanılan silikon dilimleri veya hücrelerin üreticilerine sahip değildir. Üretim sadece bir Lego oyunu değil, değil mi? Bu, bir şeyi diğerlerinden daha hızlı, daha verimli ve daha iyi yapmanın bir yolunu bulmaktır. Çin, güneş panellerini küresel piyasalarda önemli ölçüde daha düşük maliyetle üretebildiği için, ABD'deki az sayıdaki güneş üreticisi, var olanları Çin'e özgü bileşenleri ithal etmeye ve ardından bunları yerel olarak monte etmeye ağırlık vermektedir.


BLACKBRIDGE
BLACKBRIDGE

SCOTT SKLAR

Çin'in maliyetleri gerçekten düşürebilme ve güneş panellerinin kalitesini sürdürebilme nedeni, aslında, daha büyük tesisler inşa etmeye karar vermeleriydi, ki bunlar ABD'nin ilk günlerinde sahip olduğundan çok daha büyük boyuttaydı. Yeni üretim yaklaşımlarını, robot teknolojisini de içeren, benimseyerek ve insan etkileşimini büyük ölçüde azaltarak ölçeklenebilirlerdi.


SHA HUA

Ve aslında bu, Çin'in gerçek becerisi; nasıl şeyler üreteceğini ve bunu ticari açıdan sürdürülebilir, ardından da ucuz ve erişilebilir hale getireceğini bilmek.INTERNATIONAL ENERGY AGENCY
INTERNATIONAL ENERGY AGENCY

JOE BIDEN- Amerika Birleşik Devletleri Başkanı
JOE BIDEN- Amerika Birleşik Devletleri Başkanı

JOE BIDEN

"Enflasyon Azaltma Yasası aynı zamanda iklim değişikliğine yapılmış şimdiye kadar en önemli yatırımdır."


SHA HUA 

Ağustos 2022'de kabul edilen Enflasyon Azaltma Yasası, temiz enerji ekonomisine geçişi hızlandırmayı amaçlamaktadır. Güneş üretimi için bu, panel kurulumlarını artırmak için teşvikler ve Amerika Birleşik Devletleri'nde güneş bileşenlerinin üretimi için vergi kredileri anlamına gelmektedir.SEAN GALLAGHER- GÜNEŞ ENERJİSİ ENDÜSTRİLERİ BİRLİĞİ Politika Başkan Yardımcısı
SEAN GALLAGHER- GÜNEŞ ENERJİSİ ENDÜSTRİLERİ BİRLİĞİ Politika Başkan Yardımcısı

SEAN GALLAGHER

Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekten bu tür üretimi destekleyen bir endüstri politikamız olmamıştı, değil mi? Ancak şu anda, Enflasyon Azaltma Yasası ile, Amerika Birleşik Devletleri'nde güneş ve depolama üretimini destekleyecek iç endüstri politikamıza sahibiz.


SHA HUA 

Enflasyon Azaltma Yasası, ABD'nin en büyük güneş paneli üreticisi First Solar'ı, ABD üretim kapasitesini %75 artırmak için 1.2 milyar dolar harcamaya yönlendirdi.


SEAN GALLAGHER

Eğer iklim kriziyle başa çıkmak için endüstriyi daha da büyütmeye devam edeceksek, üretimin daha fazlasını ülkemize getirmemiz gerekiyor ve bunu yapıyoruz.


SHA HUA 

Ancak Çin bu konuda çok önde olduğu için, ABD'nin bu sektöre para yatırmaya çalışıp çalışmaması konusunda bir tartışma var. ABD, aslında Çin'i bu konuda gerçekten yakalayamayabilir. Ancak bazı yetenekleri ülkesine getirerek kendi başına yapabilir.


SCOTT SKLAR

Hatırlatırım ki enerji, yaptığımız her şeyde kullanılır: elektrik, ulaşım, altyapı, iletişim, tarım, her şey.ความคิดเห็น


bottom of page